تبلیغات
SOSOZ - آیه الکرسی ( ارسال توسط خانم دکتر زهره اخوان مقدم)

آثار آیة الکرسی
امام محمد باقر(ع) از امیرالمؤمنین(ع) روایت فرموده: هنگامی‌كه آیه‌‌الكرسی نازل شد، رسول خدا(ص) فرمود: آیه‌الكرسی، آیه‌ای است كه از گنج عرش نازل شده و زمانی‌كه این آیه نازل گشت، هر بتی‌كه در جهان بود با صورت به‌زمین خورد.
در این زمان ابلیس ترسید و به قومش گفت: «امشب حادثه‌ای بزرگ اتفاق افتاده‌است؛ باشید تا من عالم را بگردم و خبر بیاورم.»
ابلیس عالم را گشت تا به شهر مدینه رسید. مردی را دید و از او سؤال كرد: «دیشب چه حادثه‌ای اتفاق افتاد؟»
مرد گفت: «رسول خدا(ص) فرمود: آیه‌ای از گنج‌های عرش نازل شد كه بت‌های جهان به خاطر آن آیه، همگی با صورت به زمین خوردند.» ابلیس بعد از شنیدن حادثه به نزد قومش رفت و حادثه را به آن‌ها خبر داد.
آیه‌الكرسی؛ سید آیات قرآن
پیامبر(ص) به حضرت علی(ع) فرمودند: «یا علی! من سید عربم، مكه سید شهرهاست، كوه سینا سید همه كوه‌هاست، جبرئیل سید همه فرشتگان است، فرزندانت سید جوانان اهل بهشتند، قرآن سید همه كتاب‌هاست، بقره سید همه سوره‌های قرآن است، و در بقره یك آیه است كه آن آیه50 كلمه دارد و هر كلمه 50 بركت دارد و آن آیه‌الكرسی است.»
پاداش كسی كه آیه‌الكرسی را زیاد می‌خواند
عبدالله‌بن‌عوف گفته است: «شبی خواب دیدم كه قیامت شده است و من را آوردند و حساب من را به آسانی بررسی كردند. آن‌گاه مرا به بهشت بردند و كاخ‌های زیادی به من نشان دادند. به من گفتند: درهای این كاخ را بشمار؛ من هم شمردم 50 درب داشت.
بعد گفتند: خانه‌هایش را بشمار. دیدم 175 خانه بود. به من گفتند این خانه‌ها مال توست. آن‌قدر خوشحال شدم كه از خواب پریدم و خدا را شكر گفتم.
صبح كه شد نزد ابن‌سیرین رفتم و خواب را برایش تعریف كردم.
او گفت: معلوم است كه تو آیه‌الكرسی زیاد می‌خوانی. گفتم: بله؛ همین‌طور است. ولی تو از كجا فهمیدی. گفت برای این‌كه این آیه 50 كلمه و 175 حرف دارد. من از زیركی حافظه او تعجب كردم. آنگاه به من گفت: هر كه آیه‌الكرسی را بسیار بخواند، سختی‌های مرگ بر او آسان می‌شود.
آیه‌الكرسی برای حفظ چشم
بعد از هر نماز دستان را روی چشم بگذارید و بعد از خواندن آیه‌‌الكرسی بگویید:«اللهم احفظ حدقتی بحق حدقتی علی‌بن‌ابی‌طالب(ع)».
امان‌نامه الهی
امام كاظم(ع) فرمودند: از بعضی پدران بزرگوارم شنیدم كه كسی داشت سوره حمد را می‌خواند پس حضرت فرمود: هم شكر خدا را به‌جای آورد و هم به پاداش رسید. بعد حضرت شنید كه سوره توحید می‌خواند فرمود: ایمان آورد و ایمنی به‌دست آورد و سپس شنید كه سوره قدر می‌خواند فرمود: راست گفت و آمرزیده شد و بعد شنید كه آیه‌الكرسی می‌خواند فرمود: خداوند خالق، امان‌نامه برایش فرو فرستاد.
قرآن برتر است یا تورات؟
روایت شده كه از پیامبر(ص) پرسیدند: قرآن برتر است یا تورات؟ فرمودند: در قرآن آیه‌ای است كه از تمام كتابهایی‌كه خداوند بر پیامبرانش نازل فرموده بهتر و برتر و والاتر است و آن آیه‌الكرسی است.
* پیامبر(ص) فرمودند: با فضیلت‌ترین آیه‌ای كه بر من نازل شد آیه‌ا‌لكرسی است.
و نیز فرمودند: آیه‌الكرسی و سوره توحید، عظیم‌تر از همه چیزهایی است كه دون و پست‌تر از خداست.
* پیامبر(ص) فرمودند: دانش بر تو گوارا باد. سوگند به كسی كه جان محمد در دست اوست این آیه دارای دو زبان و دو لب است كه در عرش الهی تسبیح و تقدیس خدا می‌گوید.
* رسول خدا (ص) فرمودند: در شب معراج دو لوح را دیدم، كه در یك لوح سوره حمد و در لوح دیگر كل قرآن قرار داشت كه سه نور از آن می‌درخشید. پس گفتم: ای جبرئیل این نورها چیست؟ جبرئیل در جواب گفت: آن سه نور یكی سوره توحید و یكی سوره یاسین و دیگری آیه‌الكرسی می‌باشد.
* پیامبر(ص) فرمودند: در معراج در آسمان هفتم دیدم كه ملائكه حجب سوره نور را می‌خوانند، خزان كرسی، آیه‌الكرسی و حمله عرش سوره مؤمن را می‌خوانند.
* امام صادق(ع) فرمود: همانا من از آیه‌الكرسی برای بالارفتن درجات استفاده می‌كنم.
* امام صادق(ع) فرمودند: هرگاه سوره حمد و توحید و قدر را با آیه‌الكرسی بخوانید و بعد از آن برخیزید و رو به قبله حاجات خود را از خدا بخواهید، حاجاتتان بر آورده خواهد شد، زیرا اسم اعظم هستند.
* امام علی(ع) فرمودند: اگر شما از آثار معنوی آیه‌الكرسی آگاه بودید، در هیچ‌حال، خواندن آن را ترك نمی‌كردید.
* امام محمد باقر(ع) فرمودند: هر كس یك بار آیه‌الكرسی را بخواند، خداوند هزار ناراحتی از ناراحتی‌های دنیا و هزار سختی آخرت را از او دور می‌كند كه كمترین ناراحتی دنیا فقر و كمترین سختی آخرت فشار قبر است.
* رسول خدا(ص) در خواب به دختر خویش فرمودند: ترازوی اعمال خویش را با آیه‌الكرسی سنگین گردان. زیرا هركس آن را قرائت نماید آسمان و زمین با فرشتگانش به جنبش و حركت در آیند و خداوند را با صدای بلند به پاكی یاد كنند و او را بزرگ بدارند و تسبیح گویند. پس از آن تمامی فرشتگان از خداوند می‌خواهند كه گناه خواننده آیه‌الكرسی را ببخشد و از خطا و لغزشش در گذرد.
* رسول خدا (ص) فرمودند: هركس آیه‌الكرسی را یك بار بخواند اسم او از دیوان اشقیا و انسان‌های بد محو می‌شود.
* امام رضا (ع) به نقل از پیامبر فرمودند: هر كس 100 مرتبه آیه‌الكرسی را بخواند چنان باشد كه همه عمر خود را عبادت كرده باشد.
بعد از نماز
* پیامبر(ص) فرمودند: هر كس آیه‌الكرسی را بعد از نماز بخواند، هفت آسمان شكافته گردد و به‌هم نیاید تا خداوند متعال به‌سوی خواننده آیه‌الكرسی نظر رحمت افكند و فرشته‌ای را برانگیزد كه از آن زمان تا فردای آن كارهای خوبش را بنویسد و كارهای بدش را محو كند.
* رسول اكرم (ص) فرمود: یا علی بر تو باد به خواندن آیه‌الكرسی بعد از هر نماز واجب؛ زیرا به غیر از پیغمبر و صدیق و شهید كسی به خواندن آن بعد از هر نماز محافظت نمی‌كند و هركس بعد از هر نماز آیه‌الكرسی را بخواند به جز خداوند متعال كسی او را قبض روح نمی‌كند و مانند كسی باشد كه همراه پیامبران خدا جهاد كرده تا شهید شده است.
* در روایتی از امام باقر(ع) آمده است: «هركس آیه‌الكرسی را بعد از هر نماز بخواند، از فقر و بیچارگی در امان شود و رزق او وسعت یابد و خداوند به او از فضل خودش مال زیادی بخشد.»
* رسول اكرم(ص) فرمودند: هركس آیه‌الكرسی را بعد از هر نماز واجب بخواند، نمازش قبول درگاه حق می‌شود و در امان خدا باشد و خداوند او را از بلاها و گناهان نگه دارد.
جهت نور چشم بعد از هر نماز دست بر چشم بگذارد و آیه‌الكرسی بخواند و بگوید :«اعیذ نور بصری بنور الله الذی لا یطفی».
زیادی علم وحافظه
پیامبر(ص) روایت كرده است كه فرمودند: 5 چیز حافظه را قوی می‌گرداند: خوردن شیرینی، گوشت نزدیك گردن، عدس، نان سرد و خواندن آیه‌الكرسی
عالمی گوید: هر كه علم می‌خواهد بر پنج چیز مواظبت می‌كند:
1 _ پرهیزكاری در آشكارا و پنهان 2- خواندن آیه‌الكرسی 3- همیشه باوضو بودن 4- نماز شب خواندن حتی اگر دو ركعت باشد. 5- غذاخوردن به منظور نیروگرفتن نه شكم پركردن.
سفر
* امام صادق(ع) فرمود: سفر را با دادن صدقه و یا با خواندن آیه‌الكرسی آغاز كنید. كسی‌كه در سفر هر شب آیه‌الكرسی را بخواند هم خودش در سلامت باشد و هم چیزهایی كه همراه اوست.
حاجت
* رسول اكرم(ص) فرمودند: هرگاه برای حاجتت از خانه خود بیرون آمدی آیه‌الكرسی را بخوان كه حاجتت به خواست خدا برآورده گردد.
* امام علی(ع) فرمودند: هرگاه یكی از شما اراده حاجتی كند، پس صبح روز پنج‌شنبه در طلب آن بیرون رود و در وقت بیرون‌رفتن آخر سوره آل‌عمران (آیه 190تا آخر) و آیه‌الكرسی و سوره قدر و حمد را بخواند، زیراكه در خواندن این‌ها حوائج دنیا و آخرت برآورده می‌شود.
* در روایت آمده است هركس آیه‌الكرسی را در وقت غروب بخواند، حاجتش برآورده شود.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر