تبلیغات
SOSOZ - آیه الکرسی ( ارسال توسط خانم دکتر زهره اخوان مقدم)

آثار آیة الکرسی
امام محمد باقر(ع) از امیرالمؤمنین(ع) روایت فرموده: هنگامی‌كه آیه‌‌الكرسی نازل شد، رسول خدا(ص) فرمود: آیه‌الكرسی، آیه‌ای است كه از گنج عرش نازل شده و زمانی‌كه این آیه نازل گشت، هر بتی‌كه در جهان بود با صورت به‌زمین خورد.
در این زمان ابلیس ترسید و به قومش گفت: «امشب حادثه‌ای بزرگ اتفاق افتاده‌است؛ باشید تا من عالم را بگردم و خبر بیاورم.»
ابلیس عالم را گشت تا به شهر مدینه رسید. مردی را دید و از او سؤال كرد: «دیشب چه حادثه‌ای اتفاق افتاد؟»
مرد گفت: «رسول خدا(ص) فرمود: آیه‌ای از گنج‌های عرش نازل شد كه بت‌های جهان به خاطر آن آیه، همگی با صورت به زمین خوردند.» ابلیس بعد از شنیدن حادثه به نزد قومش رفت و حادثه را به آن‌ها خبر داد.
آیه‌الكرسی؛ سید آیات قرآن
پیامبر(ص) به حضرت علی(ع) فرمودند: «یا علی! من سید عربم، مكه سید شهرهاست، كوه سینا سید همه كوه‌هاست، جبرئیل سید همه فرشتگان است، فرزندانت سید جوانان اهل بهشتند، قرآن سید همه كتاب‌هاست، بقره سید همه سوره‌های قرآن است، و در بقره یك آیه است كه آن آیه50 كلمه دارد و هر كلمه 50 بركت دارد و آن آیه‌الكرسی است.»
پاداش كسی كه آیه‌الكرسی را زیاد می‌خواند
عبدالله‌بن‌عوف گفته است: «شبی خواب دیدم كه قیامت شده است و من را آوردند و حساب من را به آسانی بررسی كردند. آن‌گاه مرا به بهشت بردند و كاخ‌های زیادی به من نشان دادند. به من گفتند: درهای این كاخ را بشمار؛ من هم شمردم 50 درب داشت.
بعد گفتند: خانه‌هایش را بشمار. دیدم 175 خانه بود. به من گفتند این خانه‌ها مال توست. آن‌قدر خوشحال شدم كه از خواب پریدم و خدا را شكر گفتم.
صبح كه شد نزد ابن‌سیرین رفتم و خواب را برایش تعریف كردم.
او گفت: معلوم است كه تو آیه‌الكرسی زیاد می‌خوانی. گفتم: بله؛ همین‌طور است. ولی تو از كجا فهمیدی. گفت برای این‌كه این آیه 50 كلمه و 175 حرف دارد. من از زیركی حافظه او تعجب كردم. آنگاه به من گفت: هر كه آیه‌الكرسی را بسیار بخواند، سختی‌های مرگ بر او آسان می‌شود.
آیه‌الكرسی برای حفظ چشم
بعد از هر نماز دستان را روی چشم بگذارید و بعد از خواندن آیه‌‌الكرسی بگویید:«اللهم احفظ حدقتی بحق حدقتی علی‌بن‌ابی‌طالب(ع)».
امان‌نامه الهی
امام كاظم(ع) فرمودند: از بعضی پدران بزرگوارم شنیدم كه كسی داشت سوره حمد را می‌خواند پس حضرت فرمود: هم شكر خدا را به‌جای آورد و هم به پاداش رسید. بعد حضرت شنید كه سوره توحید می‌خواند فرمود: ایمان آورد و ایمنی به‌دست آورد و سپس شنید كه سوره قدر می‌خواند فرمود: راست گفت و آمرزیده شد و بعد شنید كه آیه‌الكرسی می‌خواند فرمود: خداوند خالق، امان‌نامه برایش فرو فرستاد.
قرآن برتر است یا تورات؟
روایت شده كه از پیامبر(ص) پرسیدند: قرآن برتر است یا تورات؟ فرمودند: در قرآن آیه‌ای است كه از تمام كتابهایی‌كه خداوند بر پیامبرانش نازل فرموده بهتر و برتر و والاتر است و آن آیه‌الكرسی است.
* پیامبر(ص) فرمودند: با فضیلت‌ترین آیه‌ای كه بر من نازل شد آیه‌ا‌لكرسی است.
و نیز فرمودند: آیه‌الكرسی و سوره توحید، عظیم‌تر از همه چیزهایی است كه دون و پست‌تر از خداست.
* پیامبر(ص) فرمودند: دانش بر تو گوارا باد. سوگند به كسی كه جان محمد در دست اوست این آیه دارای دو زبان و دو لب است كه در عرش الهی تسبیح و تقدیس خدا می‌گوید.
* رسول خدا (ص) فرمودند: در شب معراج دو لوح را دیدم، كه در یك لوح سوره حمد و در لوح دیگر كل قرآن قرار داشت كه سه نور از آن می‌درخشید. پس گفتم: ای جبرئیل این نورها چیست؟ جبرئیل در جواب گفت: آن سه نور یكی سوره توحید و یكی سوره یاسین و دیگری آیه‌الكرسی می‌باشد.
* پیامبر(ص) فرمودند: در معراج در آسمان هفتم دیدم كه ملائكه حجب سوره نور را می‌خوانند، خزان كرسی، آیه‌الكرسی و حمله عرش سوره مؤمن را می‌خوانند.
* امام صادق(ع) فرمود: همانا من از آیه‌الكرسی برای بالارفتن درجات استفاده می‌كنم.
* امام صادق(ع) فرمودند: هرگاه سوره حمد و توحید و قدر را با آیه‌الكرسی بخوانید و بعد از آن برخیزید و رو به قبله حاجات خود را از خدا بخواهید، حاجاتتان بر آورده خواهد شد، زیرا اسم اعظم هستند.
* امام علی(ع) فرمودند: اگر شما از آثار معنوی آیه‌الكرسی آگاه بودید، در هیچ‌حال، خواندن آن را ترك نمی‌كردید.
* امام محمد باقر(ع) فرمودند: هر كس یك بار آیه‌الكرسی را بخواند، خداوند هزار ناراحتی از ناراحتی‌های دنیا و هزار سختی آخرت را از او دور می‌كند كه كمترین ناراحتی دنیا فقر و كمترین سختی آخرت فشار قبر است.
* رسول خدا(ص) در خواب به دختر خویش فرمودند: ترازوی اعمال خویش را با آیه‌الكرسی سنگین گردان. زیرا هركس آن را قرائت نماید آسمان و زمین با فرشتگانش به جنبش و حركت در آیند و خداوند را با صدای بلند به پاكی یاد كنند و او را بزرگ بدارند و تسبیح گویند. پس از آن تمامی فرشتگان از خداوند می‌خواهند كه گناه خواننده آیه‌الكرسی را ببخشد و از خطا و لغزشش در گذرد.
* رسول خدا (ص) فرمودند: هركس آیه‌الكرسی را یك بار بخواند اسم او از دیوان اشقیا و انسان‌های بد محو می‌شود.
* امام رضا (ع) به نقل از پیامبر فرمودند: هر كس 100 مرتبه آیه‌الكرسی را بخواند چنان باشد كه همه عمر خود را عبادت كرده باشد.
بعد از نماز
* پیامبر(ص) فرمودند: هر كس آیه‌الكرسی را بعد از نماز بخواند، هفت آسمان شكافته گردد و به‌هم نیاید تا خداوند متعال به‌سوی خواننده آیه‌الكرسی نظر رحمت افكند و فرشته‌ای را برانگیزد كه از آن زمان تا فردای آن كارهای خوبش را بنویسد و كارهای بدش را محو كند.
* رسول اكرم (ص) فرمود: یا علی بر تو باد به خواندن آیه‌الكرسی بعد از هر نماز واجب؛ زیرا به غیر از پیغمبر و صدیق و شهید كسی به خواندن آن بعد از هر نماز محافظت نمی‌كند و هركس بعد از هر نماز آیه‌الكرسی را بخواند به جز خداوند متعال كسی او را قبض روح نمی‌كند و مانند كسی باشد كه همراه پیامبران خدا جهاد كرده تا شهید شده است.
* در روایتی از امام باقر(ع) آمده است: «هركس آیه‌الكرسی را بعد از هر نماز بخواند، از فقر و بیچارگی در امان شود و رزق او وسعت یابد و خداوند به او از فضل خودش مال زیادی بخشد.»
* رسول اكرم(ص) فرمودند: هركس آیه‌الكرسی را بعد از هر نماز واجب بخواند، نمازش قبول درگاه حق می‌شود و در امان خدا باشد و خداوند او را از بلاها و گناهان نگه دارد.
جهت نور چشم بعد از هر نماز دست بر چشم بگذارد و آیه‌الكرسی بخواند و بگوید :«اعیذ نور بصری بنور الله الذی لا یطفی».
زیادی علم وحافظه
پیامبر(ص) روایت كرده است كه فرمودند: 5 چیز حافظه را قوی می‌گرداند: خوردن شیرینی، گوشت نزدیك گردن، عدس، نان سرد و خواندن آیه‌الكرسی
عالمی گوید: هر كه علم می‌خواهد بر پنج چیز مواظبت می‌كند:
1 _ پرهیزكاری در آشكارا و پنهان 2- خواندن آیه‌الكرسی 3- همیشه باوضو بودن 4- نماز شب خواندن حتی اگر دو ركعت باشد. 5- غذاخوردن به منظور نیروگرفتن نه شكم پركردن.
سفر
* امام صادق(ع) فرمود: سفر را با دادن صدقه و یا با خواندن آیه‌الكرسی آغاز كنید. كسی‌كه در سفر هر شب آیه‌الكرسی را بخواند هم خودش در سلامت باشد و هم چیزهایی كه همراه اوست.
حاجت
* رسول اكرم(ص) فرمودند: هرگاه برای حاجتت از خانه خود بیرون آمدی آیه‌الكرسی را بخوان كه حاجتت به خواست خدا برآورده گردد.
* امام علی(ع) فرمودند: هرگاه یكی از شما اراده حاجتی كند، پس صبح روز پنج‌شنبه در طلب آن بیرون رود و در وقت بیرون‌رفتن آخر سوره آل‌عمران (آیه 190تا آخر) و آیه‌الكرسی و سوره قدر و حمد را بخواند، زیراكه در خواندن این‌ها حوائج دنیا و آخرت برآورده می‌شود.
* در روایت آمده است هركس آیه‌الكرسی را در وقت غروب بخواند، حاجتش برآورده شود.
Do you get taller when you stretch?
پنجشنبه 1396/06/16 09:45
Thanks for some other informative blog. Where else
may just I get that type of info written in such an ideal means?

I have a project that I'm just now running on, and I've been on the look out
for such info.
harrietcrisler.hatenablog.com
یکشنبه 1396/05/15 08:17
You are so interesting! I do not think I've read through anything like
that before. So good to discover another person with a few original thoughts on this topic.
Really.. thanks for starting this up. This site is one thing
that's needed on the internet, someone with a little originality!
http://rochellweser.hatenablog.com/archive/2015/09/23
جمعه 1396/05/13 23:09
What's up all, here every one is sharing such
know-how, thus it's pleasant to read this blog, and
I used to go to see this webpage everyday.
manicure
سه شنبه 1396/01/15 19:23
Howdy! Quick question that's entirely off topic.
Do you know how to make your site mobile friendly? My web site looks weird when browsing from my iphone
4. I'm trying to find a theme or plugin that might be able to correct this issue.

If you have any suggestions, please share. Thank you!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر